Dobrovolníkem se může stát v podstatě kdokoliv, protože každý z nás umí něco, co může poskytnout druhým.
U jednotlivých dobrovolnických programů se podmínky mohou lišit.
Dobrovolnický program DOHROMADY máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR
podle zákona o dobrovolnické službě.
Cílem programu je zejména podpořit lidi s postižením v navázání kontaktů v místě
bydliště a ukázat jim možnosti trávení volného času.
Program je realizovaný formou individuálního kontaktu mezi dobrovolníkem a
člověkem s postižením. Dobrovolník poskytuje klientům podporu při trávení volného
času – návštěva kulturních akcí, výlety, procházky, sport, kino, tanec a divadlo (pasivně
i aktivně) apod., podle přání klienta.
V počátku dobrovolnického programu se jednalo zejména o klienty, kteří v průběhu
minulých let opustili krajské ústavní zařízení v rámci projektů zaměřených na
transformaci sociálních služeb. Cílová skupina se postupně rozšířila i na klienty, kteří
žijí v rodinném prostředí nebo využívají sociální či pečovatelské služby. Z počátku
tvořili cílovou skupinu zejména lidé s mentálním postižením, nyní jsou to i lidé se
zdravotním a kombinovaným postižením.
V poslední době se také čím dál více setkáváme s tím, že dobrovolníci poskytují
klientům podporu při nácviku potřebných sociálních dovedností – hospodaření
s penězi, čtení, psaní, vaření, apod. Aktivity nejsou zaměřeny pouze na trávení volného
času. Nově také dobrovolníci plavou s lidmi s postižením.
Dobrovolnický program SENIOR máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR podle
zákona o dobrovolnické službě.
Program je rozvíjen dvěma směry:
● Senioři žijící v Domovech pro seniory, využívající denní a týdenní centra
● Senioři žijící samostatně (v rodině, s podporou pečovatelské služby)
Dobrovolnický program je realizovaný formou individuálního kontaktu mezi
dobrovolníkem a seniorem, případně skupinou seniorů. Dobrovolník poskytuje
seniorům podporu při trávení volného času – návštěva kulturních akcí, výlety,
procházky, ruční práce, společenské hry apod., podle přání seniorů. Schůzky
dobrovolníka s klienty probíhají pravidelně, rozsah je stanoven individuálně (většinou 1
– 2 x za 14 dní).
Dobrovolnický program 5P máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR podle zákona o dobrovolnické službě v rámci MENTORINGOVÝCH PREVENTIVNÍCH PROGRAMŮ NA PODPORU RODIN A DĚTÍ.
· Pět P (Pomoc, Přátelství, Podpora, Péče a Prevence) je dobrovolnický program určený dětem a mládeži ve věku 6-15 let, které to mají jakýmkoli způsobem v životě složitější, než jejich vrstevníci.
· Program umožní dítěti celoročně se každý týden vídat se svým vlastním dobrovolníkem – kamarádem, který je mu oporou a podporou v těžké situaci, je odlehčením a možností něco příjemného zažít a zasmát se, vyslechne, poradí, pomůže, případně vyhledá pomoc. Kroužky dítě po čase přestanou bavit, když zjistí, že nemá na to být úspěšný. S dobrovolníkem dítě zjistí, že si může aktivitu užít, i když zrovna není mistrem světa a může si ozkoušet v průběhu roku různé aktivity a hlavně se je naučí samostatně vyhledávat (zejména takové, jaké si může finančně dovolit), radovat se z toho, co může a nesmutnit z toho všeho okolo, co nemůže, když k němu osud nebyl zrovna vstřícný nebo spravedlivý….
· Dlouhodobý vztah dítěte s dobrovolníkem vytváří prostor pro růst sociálních dovedností, posiluje sebevědomí dítěte a rozšiřuje jeho motivaci k navazování přirozených vrstevnických vztahů.
· Dítě má tak nového „člověka pro sebe“, který na něj má čas, má se komu svěřit, s kým si hrát, rozvíjet své dovednosti nebo získat nové. Díky tomu může postupně nabývat zdravé sebejistoty a osvojovat si prosociální vzorce chování i prožívání. Dobrovolník je zde v roli průvodce, ne vůdce.
Dobrovolnický program KOMPAS máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR podle zákona o dobrovolnické službě v rámci MENTORINGOVÝCH PREVENTIVNÍCH PROGRAMŮ NA PODPORU RODIN A DĚTÍ.
Program KOMPAS je sociálně-preventivním mentoringovým dobrovolnickým programem pro děti ve věku od 6 do 15 let. Schůzky jsou vedeny týmem vyškolených dospělých dobrovolníků, kteří si připravují program, který děti zaujme a zároveň jim pomůže rozvíjet jejich sociální dovednosti. Náplní schůzek jsou především hry a činnosti zaměřené na sebepoznání, zvýšení sebedůvěry a zlepšení sociálních interakcí a kreativity dětí.Název tohoto volnočasového programu vznikl z klíčových slov: KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce. KOMPAS se opírá o podklady kanadského programu P.E.A.K.
Program KOMPAS® je duševním vlastnictvím Dobrovolnického centra, o.s. v Ústí nad Labem.
Pro koho je program KOMPAS určen?
Je určen dětem ve věku 6-15 let, kterým mohou prospět kamarádské vztahy v malé skupině maximálně 8 dětí a 4 dospělých kamarádů – dobrovolníků.
Do programu jsou zapojovány děti, které:
Co program nabízí?
Program KOMPAS nabízí dětem zábavu, přátelství a hodnotné trávení volného času.
Dobrovolníkům nabízí získání kvalitní praxe, vedení malé skupiny, seberealizaci a návrat do dětství. Odměnou za jejich práci jim jsou pravidelné supervize, které pomáhají rozvíjet kvalitu jejich práce s dětmi a také mimo jiné akce s dětmi i každoroční víkendovka jen pro dobrovolníky programů KOMPAS, Pět P a 3G –tři generace zaměřené na relaxaci, uvolnění a sdílení zážitků.
Co je náplní programu KOMPAS?
V KOMPASU se setkává skupina maximálně 8 potřebných dětí a 4 vyškolených dobrovolníků jednou týdně na 2 hodiny minimálně po dobu půl roku.
Děti mají možnost se přirozeně projevit ať už slovně, dramaticky či výtvarně spolu s dobrovolníky, kteří s dětmi vymýšlejí aktivity zaměřené na:
Kdo jsou dobrovolníci v programu KOMPAS?
Činnosti dobrovolníků v programu KOMPAS?
Tým dobrovolníků vede jednou týdně schůzky. Připravují program jednotlivých schůzek, přičemž se snaží vyjít vstříc nápadům a přáním dětí. Povinně se účastní supervizních schůzek jednou za měsíc a vedou zápisy o průběhu skupiny.
Dobrovolnický program Pomáháme tím, co umíme máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR podle zákona o dobrovolnické službě v rámci MENTORINGOVÝCH PREVENTIVNÍCH PROGRAMŮ NA PODPORU RODIN A DĚTÍ.
Tento dobrovolnický program je zaměřen na prevenci rizikového chování a podporu dětí, které selhávají ve vzdělávacím procesu. Pravidelně jedno odpoledne v týdnu na 1 -2 hodiny se 1 dobrovolník starší 15 let schází s malou skupinkou dětí nebo se jeden dobrovolník schází s jedním dítětem. Program vytváří bezpečný tréninkový prostor pro rozvoj a posilování vzdělávacích dovedností dětí a navázání zdravých vrstevnických vztahů.
Cílová skupina:
Specifika cílové skupiny:
Jedná se o děti, které mají problémy s učením. Často také mohou být ze sociálně slabšího prostředí. Je tedy nutná zejména trpělivost a počítat s tím, že zlepšení studijních výsledků nepřijde hned.
Čím musí zájemce projít, než se stane dobrovolníkem:
U tohoto programu musí zájemce o dobrovolnictví projít úvodní schůzkou, kde je zjišťována motivace zájemce, co od dobrovolnictví očekává, jeho zájmy a možnosti. Po prvním seznámení je zájemce povinen absolvovat školení a následně náhledy u jednoho z našich stávajících dobrovolníků. Poté jsou k zájemci vytipované vhodné děti/dítě. Zájemce se nejprve seznamuje s rodiči a následně i s dětmi/dítětem. Je důležité, aby si rozuměl jak s rodiči, tak i s dítětem. Na těchto schůzkách je přítomen i koordinátor dobrovolníků. Po první schůzce proběhne rozhovor s klientem i dobrovolníkem. Zde se zjišťuje, zda dítě do skupiny zapadne a jestli si rozumí s dobrovolníkem. U jednotlivců se zjišťuje, zda naváže s dobrovolníkem dobrý vztah.
Možnosti aktivit s danou skupinou:
V tomto programu je aktivita předem daná. Jedná se o doučování. Samozřejmě je možné učení prokládat nějakou zábavnou aktivitou, kvůli lepšímu soustředění, ze strany dětí.
Dobrovolnický program DOBROVOLÍCI VE ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR podle zákona o dobrovolnické službě.
Smyslem programu je psychosociální podpora pacientů a zpříjemnění a ukrácení jejich času tráveného ve zdravotnickém zařízení (nemocnice, hospicová péče).
Náplň činnosti:
Cílem programu je mezigenerační propojování seniorů a dětí. Dobrovolníci v seniorském věku
docházejí do mateřských školek a knihoven za dětmi. Hlavní činností seniorů v mateřských školách a
knihovnách je čtení. Dále se může jednat o dopolední procházku (mateřské školy), vyrábění z papíru,
povídání apod. V současné době máme navázanou spolupráci s 1. Mateřskou školou Karlovy Vary.
Máte zájem stát se dobrovolníkem?
Vyplňte prosím formulář, který naleznete níže, nebo přímo kontaktujte koordinátorku dobrovolníků