Dobrovolnický program KOMPAS máme akreditovaný u Ministerstva vnitra ČR podle zákona o dobrovolnické službě v rámci MENTORINGOVÝCH PREVENTIVNÍCH PROGRAMŮ NA PODPORU RODIN A DĚTÍ.
Program KOMPAS je sociálně-preventivním mentoringovým dobrovolnickým programem pro děti ve věku od 6 do 15 let. Schůzky jsou vedeny týmem vyškolených dospělých dobrovolníků, kteří si připravují program, který děti zaujme a zároveň jim pomůže rozvíjet jejich sociální dovednosti. Náplní schůzek jsou především hry a činnosti zaměřené na sebepoznání, zvýšení sebedůvěry a zlepšení sociálních interakcí a kreativity dětí.Název tohoto volnočasového programu vznikl z klíčových slov: KOMunikace, PArtnerství, Spolupráce. KOMPAS se opírá o podklady kanadského programu P.E.A.K.
Program KOMPAS® je duševním vlastnictvím Dobrovolnického centra, o.s. v Ústí nad Labem.
Pro koho je program KOMPAS určen?
Je určen dětem ve věku 6-15 let, kterým mohou prospět kamarádské vztahy v malé skupině maximálně 8 dětí a 4 dospělých kamarádů – dobrovolníků.
Do programu jsou zapojovány děti, které:
- nemají možnost navštěvovat žádný jiný kroužek
- pocházejí z neúplných rodin, žijí jen s jedním rodičem či s prarodiči
- se ocitly v obtížné životní situaci (smrt blízkého, rozvod rodičů, apod.)
- obtížně si hledají kamarády nebo se hůře adaptují v kolektivu
- děti s poruchou pozornosti, hyperaktivní či naopak úzkostnější
- mají obtíže se projevit
- jsou prvňáčky, kterým se nedaří sžít se se školním prostředím
- nechtějí trávit čas na ulici, u televize nebo počítače
- chtějí být s námi
Co program nabízí?
Program KOMPAS nabízí dětem zábavu, přátelství a hodnotné trávení volného času.
Dobrovolníkům nabízí získání kvalitní praxe, vedení malé skupiny, seberealizaci a návrat do dětství. Odměnou za jejich práci jim jsou pravidelné supervize, které pomáhají rozvíjet kvalitu jejich práce s dětmi a také mimo jiné akce s dětmi i každoroční víkendovka jen pro dobrovolníky programů KOMPAS, Pět P a 3G –tři generace zaměřené na relaxaci, uvolnění a sdílení zážitků.
Co je náplní programu KOMPAS?
V KOMPASU se setkává skupina maximálně 8 potřebných dětí a 4 vyškolených dobrovolníků jednou týdně na 2 hodiny minimálně po dobu půl roku.
Děti mají možnost se přirozeně projevit ať už slovně, dramaticky či výtvarně spolu s dobrovolníky, kteří s dětmi vymýšlejí aktivity zaměřené na:
- osobnostní a sociální rozvoj – podpora zdravého sebevědomí a sebeprosazení
- ujasnění si postojů co je pro ně dobré a co špatné
- spolupráce s vrstevníky i dospělými
- odreagování přemíry energie
- pravidla chování, ujasňování si hranic
- orientace v obtížných životních situacích
- řešení konfliktů apod.
Kdo jsou dobrovolníci v programu KOMPAS?
- Lidé starší 18 let, kteří pod vedením zkušených odborníků absolvují školení k metodice a organizaci programu. Na školení se také seznamují s typy dětí v programu a modelovými situacemi, do kterých se mohou se svou skupinkou dostat. Při velkém zájmu, je možné zapojit i šikovného dobrovolníka staršího 15 ti let, který bude doplňovat vedoucovský tým starších dobrovolníků.
- Dobrovolníky po dobu působení v programu odborně vedou manažer spolu se supervizorem. Pomáhají dobrovolníkům řešit obtížné situace, jsou jim oporou.
Činnosti dobrovolníků v programu KOMPAS?
Tým dobrovolníků vede jednou týdně schůzky. Připravují program jednotlivých schůzek, přičemž se snaží vyjít vstříc nápadům a přáním dětí. Povinně se účastní supervizních schůzek jednou za měsíc a vedou zápisy o průběhu skupiny.