20.5.2021

Včera vyšel na www.dobrovolnik.cz moc hezký aktuální článek k dobrovolnictví, který napsala naše kolegyně Romana Trutnovská, a tak jsem se ho s dovolením rozhodla nasdílet:)

Jak je na tom teď dobrovolnictví?

Všichni už vyhlížíme konec doby covidové a ne jinak na tom jsou dobrovolníci!

Covid nás všechny zasáhl, ať už přímo, že jsme my či naší blízcí onemocněli, nebo tím, že jsme nemohli vykovávat svou práci, jít do oblíbené restaurace, ke kadeřnici, koupit si do obchodu oblečení či boty. Dobrovolníci se nemohli naplno věnovat své činnosti, našli však i jiné cesty jako například online doučování, psaní dopisů apod. Nic ale nenahradí osobní kontakt. A jak je to teď, mohou už dobrovolníci naplno dobrovolničit?

Koordinátorka dobrovolníků Regionálního dobrovolnického centra INSTAND v Karlovarském kraji mi sdělila, že částečně se již dobrovolníci své činnosti mohou věnovat. Zatím však dobrovolníci nemohou docházet do nemocnice. Pomalu se ale vracejí do domovů pro seniory a pečovatelských domů. Pokud jsou již senioři naočkováni, nejsou většinou po dobrovolnicích vyžadovány antigenní testy. Celkově je ale upřednostňováno individuální dobrovolnictví „jeden na jednoho“. To v některých případech probíhalo i v době pandemie. Skupinové aktivity bohužel ještě naplno neprobíhají. Doučování dětí probíhá pouze online.

O dobrovolnictví u dětí jsme si povídali s koordinátorkou programu Pět P z Hestie – Centra pro dobrovolnictví. Když v březnu 2020 došlo k omezení pohybu a doporučenému se nestýkání lidí mezi sebou, byli jsme docela šokovaní. Prvních 14 dní nebylo těžké doporučení dodržovat, s postupujícím časem jsme však více mysleli na naše klienty /děti z Programu Pět P/. Prosba k dobrovolníkům byla jednoznačná, zůstaňte s dětmi v kontaktu, myslete na své vlastní bezpečí, ale buďte se svými kamarády z Programu v kontaktu. Naučili jsme se fungovat s dobrovolníky hodně v on-linu i pravidelné supervize probíhají virtuálně. Se zlepšující situací i počasím se snažíme přesouvat kontaktní setkání ven mimo kancelář. Vracení se do „normálu“ tzn. setkávání bez respirátorů, potvrzení o testování a spousty další administrativy, bude ještě na dlouho. Víme, že naše práce má smysl a dobrovolníci jsou pro mnohé naše děti nenahraditelné.“

Doufejme, že vše se již brzo vrátí do „normálu“ a dobrovolníci budou moci svou činnost vykonávat naplno.

Romana Trutnovská